ZOOMANIA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ZOOMANIA


 
Početna stranicaPočetna stranica  PretraľnikPretraľnik  Latest imagesLatest images  RegistracijaRegistracija  LoginLogin  

 

 Zdravlje ljudi i mačke

Go down 
2 posters
Autor/icaPoruka
kathy
Veteran
Veteran
kathy


Broj postova : 727
Age : 41
Location : Slavonija
Registration date : 27.01.2008

Zdravlje ljudi i mačke Empty
PostajNaslov: Zdravlje ljudi i mačke   Zdravlje ljudi i mačke Icon_minitimesub vel 02, 2008 12:14 am

Ovo pitanje možda izgleda čudno, ali postoji mnogo dokaza da je posjedovanje mačke zdravo za zdravlje.
Za to postoje dva razloga. U prvom redu zna se da prijateljski fizički kontakt s mačkom aktivno smanjuje ili ublažava stres. Odnos između čovjeka i mačke je dirljiv u oba značenja te riječi. Mačka se tare tijelom o tijelo vlasnika, a on ju mazi. Kad su neke vlasnike u medicinskim labaratorijima prikopčali na električne aparate za mjerenje fizioloških reakcija, pokazalo se da se njihovo tijelo primjetno smirivalo kad bi počeli maziti mačku. Smanjuje se unutrašnja napetost i tijelo se relaksira, opušta. Ovaj oblik ''mačje terapije'' dokazao je svoju vrijednost u stanovitom broju akutnih slučajeva, kad se stanje duševnih bolesnika jako popravilo, nakon što im je bilo dozvoljeno da drže mačku.

Sve nas na neki način oslobađa jednostavan i čestit odnos s mačkom. To je drugi razlog blagotvornog djelovanja mačke na ljude. Ne radi se tu samo o dodiru, bez obzira na njegovu već spomenutu važnost. Posrijedi je i jedan psihološki odnos, lišen složenosti, nevjere i kontradikcija, koji vladaju u međuljudskim odnosima. S vremena na vrijeme povrijede nas stanoviti ljudski postupci i ponašanja. Neki od nas na to odmah reagiraju, drugi ne mare. Oni koje to psihički rani kasnije teško vraćaju vjeru u druge ljude. Takvim ljudima povezanost npr. s nekom mačkom, može donijeti toliko veliku korist da će im se možda čak vratiti vjera međuljudske odnose, da će to uništiti njihov cinizam i sumnjičavost te izliječiti njihove skrivene psihičke rane. Jedno istraživanje, obavljeno u SAD-u, pokazalo je da ljudima koje stres vodi u infarkt posjeovanje mačke i druženje s njom mogu doslovno spasiti život, jer smanjuje krvni tlak i smiruje srce koje previše radi.
Djeca, koja od rane dobi žive s mačkom ili bilo kojom drugom životinjom, nauče se pravilno odnositi prema životinjama i uče se odgovornosti i to naravno samo ako njihovi roditelji pravilno postupaju sa životinjom. Neka istraživanja pokazuju da su djeca, koja su odrasla s ljubimcem, bolji roditelji i općenito odgovorniji ljudi.
Kao zaključak; mačke ne samo da smiruju i poboljšavaju zradvlje vlasnika nego one čine i njihov život sretnijim i ispunjenijim, pa stoga ljudi, koji su jednom imali mačku, gotovo ju uvijek ponovno nabave. Isto tako, ma koliko god mačke bile samostalne životinje uvijek će im biti draže da u životu imaju oslonac čovjeka da se uvijek mogu osjećati sigurno i voljeno.
preuzeto sa: Cat World


Zadnja promjena: ; pon vel 04, 2008 11:54 pm; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh] Go down
Dunj@
Veteran
Veteran
Dunj@


Broj postova : 826
Age : 39
Location : Slavonija
Registration date : 27.01.2008

Zdravlje ljudi i mačke Empty
PostajNaslov: Re: Zdravlje ljudi i mačke   Zdravlje ljudi i mačke Icon_minitimesub vel 02, 2008 12:35 am

ima tu nečega, nije to bezveze !
Mačke osjete kada ste pod stresom ili kada ste bolesni pa se po tome i postavlja na određeni načim prema vama. Ja kad sam bila bolesna i gorila od temperature, mačak se nije odvajao od mene i skroz mi se dolazio mazit i spavao je na krevetu pored mene dok god nisam ozdravila ! oni su ko mali terapeuti...
[Vrh] Go down
kathy
Veteran
Veteran
kathy


Broj postova : 727
Age : 41
Location : Slavonija
Registration date : 27.01.2008

Zdravlje ljudi i mačke Empty
PostajNaslov: Re: Zdravlje ljudi i mačke   Zdravlje ljudi i mačke Icon_minitimesub vel 02, 2008 12:47 am

Istina je moja mačka točno osjeti kakve sam volje ili kada sam bolesna i totalno se drugačije ponaša kao da mi pomaže da mi bude bolje, ma ja čim vidim svoje mace meni je odmah puno bolje!
[Vrh] Go down
Dunj@
Veteran
Veteran
Dunj@


Broj postova : 826
Age : 39
Location : Slavonija
Registration date : 27.01.2008

Zdravlje ljudi i mačke Empty
PostajNaslov: Re: Zdravlje ljudi i mačke   Zdravlje ljudi i mačke Icon_minitimesub vel 02, 2008 8:12 pm

Čak sam negdje čula ili čitala da neki psiholozi/psihijatri koriste mačke u svojim tretmanima kako bi se ljudi lakše opustili tjekom razgovora.




"Mačke umiruju dušu. Mačka nema nijednu brigu, jer misli na intuitivan način." - (Pal Gerhard Olsen)
[Vrh] Go down
Sponsored content





Zdravlje ljudi i mačke Empty
PostajNaslov: Re: Zdravlje ljudi i mačke   Zdravlje ljudi i mačke Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Zdravlje ljudi i mačke
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» kategorija

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
ZOOMANIA :: Mačke :: Mačke općenito-
Forum(o)Bir: