ZOOMANIA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ZOOMANIA


 
Početna stranicaPočetna stranica  PretraľnikPretraľnik  Latest imagesLatest images  RegistracijaRegistracija  LoginLogin  

 

 Zašto mačka cvokoće zubima kad kroz prozor spazi pticu ?

Go down 
3 posters
Autor/icaPoruka
Felix
Junior
Junior
Felix


Broj postova : 226
Location :
Registration date : 28.01.2008

Zašto mačka cvokoće zubima kad kroz prozor spazi pticu ? Empty
PostajNaslov: Zašto mačka cvokoće zubima kad kroz prozor spazi pticu ?   Zašto mačka cvokoće zubima kad kroz prozor spazi pticu ? Icon_minitimened vel 03, 2008 6:34 pm

Ovu pojavu ne uspijeva vidjeti svaki vlasnik mačke, ali je tako čudna da se "jednom viđena nikada ne zaboravlja". Sjedeći na prozoru mačka spazi ptičicu kako poskakuje u vrtu. Čim se to dogodi, ona počne cvokotati zubima. Što to znači i zašto se to događa?
Ovo je pojava koja spada u kategoriju onih, nazvanih vakuumska aktivnost. Mačka naime izvodi "u prazno" svoje visoko specijalizirane ugrize kao da je već nesretnu pticu zgrabila zubima. Pažljiva promatranja načina kako mačke ubijaju plijen pokazala su da one upotrebljavaju jednu posebnu kretnju čeljustima koja izaziva gotovo trenutačnu smrt žrtve. Za mačke je to važno, jer uvijek postoji opasnost da će se ulovljena žrtva oteti, izmigoljti i pobjeći. Osim toga mačka se mora čuvati oštrih zubi glodavaca i oštrih kljunova ptica. Zato ona ne smije gubiti vrijeme. Nakon početnog napada u kojem zgrabi i čvrsto drži plijen svojim snažnim prednjim šapama i oštrim pandžama, ona naglo ugrize žrtvu u potiljak. Naglim pokretima čeljusti zabije joj očnjake u vrat i zarine ih između kičmenih pršljenova, da bi prekinula splet živaca u kičmenoj moždini. Ovaj ugriz trenutačno onesposobi žrtvu, i upravo ove specifične pokrete čeljusti mačka na prozoru oponaša, nesposobna da se svlada dok gleda zamamnu ptičicu koju ne može dohvatiti.
Usput rečeno ona točno zna gdje treba ugristi, jer joj to pokazuje jedna udubina na silueti plijena – udubina na zatiljku gdje se spajaju tijelo i glava, kako kod malenih glodavaca, tako i kod malih ptica. Neke žrtve primjenjuju obrambenu taktiku koja se sastoji u tome da zgrbe tijelo ne bi li tako sakrile tu udubinu i na taj način postigle da mačka promaši cilj. Ako ovaj trik uspije, mačka će ugristi žrtvu u bilo koji dio tijela gdje ugriz neće biti trenutačno smrtonosan i (doduše sasvim rijetko) žrtva će uspijeti da se izmigolji i pobjegne u trenutku kada se mačka opusti misleći da je zadala smrtonosni ugriz.


P.S. Ja sam imala prilike ovo vidjeti, moj Albert je to izvodio i ja sam se uvijek čudila tim zvukovima. Mogu reći da je to doista čudan zvuk. Kod niti jedne druge svoje mice nisam to do sada vidjela niti čula.
[Vrh] Go down
kathy
Veteran
Veteran
kathy


Broj postova : 727
Age : 40
Location : Slavonija
Registration date : 27.01.2008

Zašto mačka cvokoće zubima kad kroz prozor spazi pticu ? Empty
PostajNaslov: Re: Zašto mačka cvokoće zubima kad kroz prozor spazi pticu ?   Zašto mačka cvokoće zubima kad kroz prozor spazi pticu ? Icon_minitimened vel 03, 2008 6:46 pm

Da takve čudne zvukove se može čuti i kod mojih mačaka, vrlo zanimljivo sad znam i to!
[Vrh] Go down
Dunj@
Veteran
Veteran
Dunj@


Broj postova : 826
Age : 39
Location : Slavonija
Registration date : 27.01.2008

Zašto mačka cvokoće zubima kad kroz prozor spazi pticu ? Empty
PostajNaslov: Re: Zašto mačka cvokoće zubima kad kroz prozor spazi pticu ?   Zašto mačka cvokoće zubima kad kroz prozor spazi pticu ? Icon_minitimened vel 03, 2008 6:56 pm

Da i moj mačak to zna radit još im usput zna i "pričati" ...
[Vrh] Go down
Dunj@
Veteran
Veteran
Dunj@


Broj postova : 826
Age : 39
Location : Slavonija
Registration date : 27.01.2008

Zašto mačka cvokoće zubima kad kroz prozor spazi pticu ? Empty
PostajNaslov: Re: Zašto mačka cvokoće zubima kad kroz prozor spazi pticu ?   Zašto mačka cvokoće zubima kad kroz prozor spazi pticu ? Icon_minitimesub vel 16, 2008 1:40 am

evo kako moj Merlinko radi kad prati vrapce sa prozora...

https://www.youtube.com/watch?v=swKrHEeOj9c&feature=related
[Vrh] Go down
Sponsored content





Zašto mačka cvokoće zubima kad kroz prozor spazi pticu ? Empty
PostajNaslov: Re: Zašto mačka cvokoće zubima kad kroz prozor spazi pticu ?   Zašto mačka cvokoće zubima kad kroz prozor spazi pticu ? Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Zašto mačka cvokoće zubima kad kroz prozor spazi pticu ?
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
ZOOMANIA :: Mačke :: Mačke općenito-
Forum(o)Bir: