ZOOMANIA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ZOOMANIA


 
Početna stranicaPočetna stranica  PretraľnikPretraľnik  Latest imagesLatest images  RegistracijaRegistracija  LoginLogin  

 

 Zašto se mačke kese ?

Go down 
3 posters
Autor/icaPoruka
Felix
Junior
Junior
Felix


Broj postova : 226
Location :
Registration date : 28.01.2008

Zašto se mačke kese ? Empty
PostajNaslov: Zašto se mačke kese ?   Zašto se mačke kese ? Icon_minitimepon vel 04, 2008 10:27 pm

Veoma često možemo vidjeti kako mačka zastane u hodu i kako se u tom času na njenoj njuški pojavi grimasa kao da se ceri, ili krevelji, ili kao da nešto izaziva njezino gnušanje. Nekad se ta grimasa zvala "izražavanje gnušanja" i opisivala kao "dizanje nosa", izazvano za nju nekim neugodnim mirisom , npr. mirisom urina neke druge mačke.
Danas se zna da je to objašnjenje pogrešno. Zapravo se radi o nečem posve suprotnom. Kad mačka napravi ovu čudnu grimasu, koja se stručno naziva flehmenska reakcija, ona zapravo uživa u nekom mirisu. Mi to znamo zato jer su testovi pokazali da miris urina ženke koja se tjera izaziva jake grimase ovog tipa na njuški mužjaka, dok miris urina ženki koje se ne tjeraju izaziva mnogo slabiju reakciju.
Reakcija se od slijedećih elemenata. Mačka se zaustavi u hodu, povuče prema gore gornju usnu i malo otvori usta. Ponekad se, u tako napola otvorenim ustima, vidi kako mačka jezikom oblizuje nepce. Ona njuška oko sebe zrak i nekoliko trenutaka pobuđuje dojam da se koncentrirala kao u kakvom transu. Za to vrijeme mačka diše usporeno i čak zadržava dah na nekoliko sekundi , nakon što je duboko udahnula zrak. Čitavo to vrijeme zuri ispred sebe, zagledana u daljinu, kao da sanjari.
Ako bi se ovo ponašanje usporedilo s ponašanjem gladna čovjeka, koji je nanjušio zamamne mirise jela što dolaze iz neke kuhinje, takva usporedba ne bi bila daleko od istine, iako postoji važna razlika. Naime, mačka upotrebljava jedno čulo koje nama zapravo nedostaje. Radi se o mačkinom šestom čulu, čiji je organ jedna mala struktura smještena na nepcu, u obliku cjevčice koja izlazi u usnu šupljinu neposredno iza gornjih prednjih zuba. Nazvan vomeronazalnim ili Jacobsenovim organom, ovaj organ je dugačak nešto više od jednog centimetra i silno osjetljiv na kemijske supstance u zraku. Moglo bi se slobodno reći daje to "kombinirani" organ čula okusa i čula njuha, izvanredno važan za mačku kad "odgonetava" mirise – vijesti deponirane oko njezinog teritorija. U toku naše evolucije, kad su u našem životu sve više prevladavali vizualni signali, što ih je primao mozak, prestali smo upotrebljavati Jacobsenov organ od kojeg je danas ostao samo malešni ostatak. Međutim za mačke je izuzetno bitan, a njegovim postojanjem i upotrebom možemo objasniti one čudne grimase što se stvaraju na njuški mačke dok patrolira svojim teritorijem.
[Vrh] Go down
Dunj@
Veteran
Veteran
Dunj@


Broj postova : 826
Age : 39
Location : Slavonija
Registration date : 27.01.2008

Zašto se mačke kese ? Empty
PostajNaslov: Re: Zašto se mačke kese ?   Zašto se mačke kese ? Icon_minitimepon vel 04, 2008 10:30 pm

ja se valjam od smjeha kad moj mačak napravi tu facu, odma ga zamislim kak sad razmišlja u sebi "no! kak ovo smrdi ?", i često nakon toga kihne !
[Vrh] Go down
Felix
Junior
Junior
Felix


Broj postova : 226
Location :
Registration date : 28.01.2008

Zašto se mačke kese ? Empty
PostajNaslov: Re: Zašto se mačke kese ?   Zašto se mačke kese ? Icon_minitimeuto vel 05, 2008 12:21 am

Moja Mica vani stalno njuška na taj način neku penjačicu. Valjda tuda prolaze sve naše silne mačke iz susjedstva a ima ih hvala Bogu, pa ona proučava te mirise. Imam i sliku kako je to jednom njuškala. A vidjela sam ostale mačke da to rade baš na tom mjestu,kao da je tu njihova frekvencija najveća.
[Vrh] Go down
Dunj@
Veteran
Veteran
Dunj@


Broj postova : 826
Age : 39
Location : Slavonija
Registration date : 27.01.2008

Zašto se mačke kese ? Empty
PostajNaslov: Re: Zašto se mačke kese ?   Zašto se mačke kese ? Icon_minitimeuto vel 05, 2008 12:45 am

ma ja nikako da svog uspijem uslikat sa tom facom, čim uzmem mob da ga slikam on okrene glavu !
[Vrh] Go down
kathy
Veteran
Veteran
kathy


Broj postova : 727
Age : 41
Location : Slavonija
Registration date : 27.01.2008

Zašto se mačke kese ? Empty
PostajNaslov: Re: Zašto se mačke kese ?   Zašto se mačke kese ? Icon_minitimesri vel 06, 2008 8:31 pm

E to kada vidim mi je za puknut od smijeha, pogotovo kada nanjuši neki jaki miris! Moja perzijska mačka neznam zašto obožava da se valja po peršinu ko luda kada ga osjeti valjda joj taj miris odgovara.
[Vrh] Go down
Dunj@
Veteran
Veteran
Dunj@


Broj postova : 826
Age : 39
Location : Slavonija
Registration date : 27.01.2008

Zašto se mačke kese ? Empty
PostajNaslov: Re: Zašto se mačke kese ?   Zašto se mačke kese ? Icon_minitimesri vel 06, 2008 9:36 pm

ah ta faca je stvarno za smijanje !
[Vrh] Go down
Felix
Junior
Junior
Felix


Broj postova : 226
Location :
Registration date : 28.01.2008

Zašto se mačke kese ? Empty
PostajNaslov: Re: Zašto se mačke kese ?   Zašto se mačke kese ? Icon_minitimečet vel 07, 2008 10:01 am

kathy je napisao/la:
E to kada vidim mi je za puknut od smijeha, pogotovo kada nanjuši neki jaki miris! Moja perzijska mačka neznam zašto obožava da se valja po peršinu ko luda kada ga osjeti valjda joj taj miris odgovara.

A jesi čula slučajno za mačku metvicu? To je interesantno. Stavit ću ovih dana i to da vidiš šta rade i kako ona na njih djeluje
[Vrh] Go down
kathy
Veteran
Veteran
kathy


Broj postova : 727
Age : 41
Location : Slavonija
Registration date : 27.01.2008

Zašto se mačke kese ? Empty
PostajNaslov: Re: Zašto se mačke kese ?   Zašto se mačke kese ? Icon_minitimečet vel 07, 2008 2:05 pm

Da čula sam za mačju metvicu ali neznam baš ništa o tome! Super kada budeš napisala o tome možda ću onda znati zašto moja mačka voli peršin!
[Vrh] Go down
Felix
Junior
Junior
Felix


Broj postova : 226
Location :
Registration date : 28.01.2008

Zašto se mačke kese ? Empty
PostajNaslov: Re: Zašto se mačke kese ?   Zašto se mačke kese ? Icon_minitimečet vel 07, 2008 2:09 pm

kathy je napisao/la:
Da čula sam za mačju metvicu ali neznam baš ništa o tome! Super kada budeš napisala o tome možda ću onda znati zašto moja mačka voli peršin!

možda nema u blizini metvice, pa ide u peršin. Ali ta ti metvica na mačke djeluje nekao kao opojno sredstvo.. ma pročitat ćeš kad stavim.
[Vrh] Go down
Dunj@
Veteran
Veteran
Dunj@


Broj postova : 826
Age : 39
Location : Slavonija
Registration date : 27.01.2008

Zašto se mačke kese ? Empty
PostajNaslov: Re: Zašto se mačke kese ?   Zašto se mačke kese ? Icon_minitimečet vel 07, 2008 3:01 pm

i ja sam isto čula za to al isto ko i Kathy neznam baš puno o njoj !
[Vrh] Go down
Sponsored content





Zašto se mačke kese ? Empty
PostajNaslov: Re: Zašto se mačke kese ?   Zašto se mačke kese ? Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Zašto se mačke kese ?
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
ZOOMANIA :: Mačke :: Mačke općenito-
Forum(o)Bir: