ZOOMANIA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ZOOMANIA


 
Početna stranicaPočetna stranica  PretraľnikPretraľnik  Latest imagesLatest images  RegistracijaRegistracija  LoginLogin  

 

 Zašto se neke mačke dižu na stražnje noge kada vas pozdravljaju ?

Go down 
3 posters
Autor/icaPoruka
Felix
Junior
Junior
Felix


Broj postova : 226
Location :
Registration date : 28.01.2008

Zašto se neke mačke dižu na stražnje noge kada vas pozdravljaju ? Empty
PostajNaslov: Zašto se neke mačke dižu na stražnje noge kada vas pozdravljaju ?   Zašto se neke mačke dižu na stražnje noge kada vas pozdravljaju ? Icon_minitimesri vel 06, 2008 12:06 am

Jedan od problema s kojim se suočavaju mačke kad se žele prilagoditi svojim ljudskim vlasnicima nastaje zbog toga što smo mi za njih previsoki. One čuju naše glasove iz visine koja je za njih veoma velika i zato im je teško pozdravljati takve divove, na uobičajeni mačji način. Kako da obave tipični mačji pozdrav koji se sastoji u uzajamnom trljanju njuški? Nikako. Mačke to naprosto ne mogu. One to mogu nadomjestiti trljanjem o naše noge ili o ruku koju im pružimo. Međutim u prirodi je mačke da teži da njen pozdrav bude bliže zoni glave, pa zato ona izvrši neku vrstu pokušaja da to napravi: neku vrstu skoka s ukočenim nogama pri čemu se prednje noge na trenutak podignu s poda ili sa zemlje, a tijelo na trenutak ispruži u okomitom upravnom položaju. Odmah potom padne natrag i opet je u svojoj prirodnoj četveronožnoj pozi. Ovaj skok je stoga ritualni ostatak kontakta glava – glava.
Ključ za rješenje ove zagonetke daje nam način kako mačići ponekad pozdravljaju majku kad se ona vrati u leglo. Ako su im se noge dovoljno razvile i ojačale da mogu "skočiti" oni će izvršiti skromnu varijantu ovog pokreta gurajući glavu prema glavi majke. Zapravo se i ne moraju mnogo truditi jer im majka pomogne tako da sagne glavu prema njima. Međutim da se ovdje radi o skoku ili barem pokušaju skoka jasno je već na prvi pogled.
Jednako kao pozdrav trljanjem tijela o tijelo tako je i dodir glava-glava jedan od načina da se pomiješaju osobni mirisi i da se, tako pomiješani, stope u "obiteljski" miris. Neke mačke na sličan način pokušavaju pojačati kontakt sa čovjekom, koji im je vlasnik i to tako da s njim pokušavaju uspostaviti takav odnos glava-glava. Umjesto dirljivog simboličnog skoka, one se popnu na kakav komad namještaja da bi se tako približile gospodaru i njegovoj glavi i da bi se trljale o njegovo lice.
[Vrh] Go down
kathy
Veteran
Veteran
kathy


Broj postova : 727
Age : 41
Location : Slavonija
Registration date : 27.01.2008

Zašto se neke mačke dižu na stražnje noge kada vas pozdravljaju ? Empty
PostajNaslov: Re: Zašto se neke mačke dižu na stražnje noge kada vas pozdravljaju ?   Zašto se neke mačke dižu na stražnje noge kada vas pozdravljaju ? Icon_minitimesri vel 06, 2008 8:22 pm

ja inače kada se približim mački s glavom a ona me onda ponjuška, pomazi se i lizne me po čelu! A jedna druga mačka mi se vječito gura s štokom od vrata, kada otvorim vrata ona se podigne na stražnje noge i gura glavu uz štok od vrata prema gore! Svaka ima neki svoj način kako bi mi se obratila!
[Vrh] Go down
Felix
Junior
Junior
Felix


Broj postova : 226
Location :
Registration date : 28.01.2008

Zašto se neke mačke dižu na stražnje noge kada vas pozdravljaju ? Empty
PostajNaslov: Re: Zašto se neke mačke dižu na stražnje noge kada vas pozdravljaju ?   Zašto se neke mačke dižu na stražnje noge kada vas pozdravljaju ? Icon_minitimečet vel 07, 2008 10:03 am

kathy je napisao/la:
ja inače kada se približim mački s glavom a ona me onda ponjuška, pomazi se i lizne me po čelu! A jedna druga mačka mi se vječito gura s štokom od vrata, kada otvorim vrata ona se podigne na stražnje noge i gura glavu uz štok od vrata prema gore! Svaka ima neki svoj način kako bi mi se obratila!

A moja Mica mene čeka u zasjedi i kada prolazim i ne nadam joj se, šapom me iz zasjede hvata. ha ha. Šta im to znači?
[Vrh] Go down
kathy
Veteran
Veteran
kathy


Broj postova : 727
Age : 41
Location : Slavonija
Registration date : 27.01.2008

Zašto se neke mačke dižu na stražnje noge kada vas pozdravljaju ? Empty
PostajNaslov: Re: Zašto se neke mačke dižu na stražnje noge kada vas pozdravljaju ?   Zašto se neke mačke dižu na stražnje noge kada vas pozdravljaju ? Icon_minitimečet vel 07, 2008 2:16 pm

Moja je mene znala iz zasjede hvatati za noge ili trči zamnom pa mi se objesi za hlače! To inače radi kada ne obračam pažnju na nju pa me malo zaskoči ili bude ljubomorna zbog drugih mačaka. To je znala raditi dok je bila manja sada to radi na drugi način kada sjedim ona se ustane na zadnje noge i uhvati me za hlače ili majcu s noktima to da bude sigurna da ću osjetiti!
[Vrh] Go down
Dunj@
Veteran
Veteran
Dunj@


Broj postova : 826
Age : 39
Location : Slavonija
Registration date : 27.01.2008

Zašto se neke mačke dižu na stražnje noge kada vas pozdravljaju ? Empty
PostajNaslov: Re: Zašto se neke mačke dižu na stražnje noge kada vas pozdravljaju ?   Zašto se neke mačke dižu na stražnje noge kada vas pozdravljaju ? Icon_minitimečet vel 07, 2008 3:11 pm

mene Merlin inače zna i ugrist kad neobračam pažnju na njega, doduše ne jako ono kao upozorenje, al me isto zna iznenadit pame nekad lupi po nozi sa šapom.
[Vrh] Go down
Sponsored content





Zašto se neke mačke dižu na stražnje noge kada vas pozdravljaju ? Empty
PostajNaslov: Re: Zašto se neke mačke dižu na stražnje noge kada vas pozdravljaju ?   Zašto se neke mačke dižu na stražnje noge kada vas pozdravljaju ? Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Zašto se neke mačke dižu na stražnje noge kada vas pozdravljaju ?
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
ZOOMANIA :: Mačke :: Mačke općenito-
Forum(o)Bir: