ZOOMANIA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ZOOMANIA


 
Početna stranicaPočetna stranica  PretraľnikPretraľnik  Latest imagesLatest images  RegistracijaRegistracija  LoginLogin  

 

 Kako se brzo razmnožavaju mačke ?

Go down 
3 posters
Autor/icaPoruka
Felix
Junior
Junior
Felix


Broj postova : 226
Location :
Registration date : 28.01.2008

Kako se brzo razmnožavaju mačke ? Empty
PostajNaslov: Kako se brzo razmnožavaju mačke ?   Kako se brzo razmnožavaju mačke ? Icon_minitimesri vel 06, 2008 10:16 pm

Ako se razmnožavanje mačje populacije ne obuzda, ona se povećava upravo zapanjujućom brzinom. To je tako zato što su ženke mačaka odlične majke i što je domestikacija dovela do stvaranja trostruko većeg broja legla u toku godine, te zbog povećanja legla izazvanog istim uzorkom. Europske divlje mačke, koje svake godine okote samo jedno leglo, rađaju prosječno dva do četiri mladunčeta godišnje, dok domaće mačke mogu okotiti prosječno četiri do pet mačića, triput godišnje.
Jednostavna računica, koja započinje jednim jedinim parom, pokazuje da bi takav par mogao okotiti četrnaest mačića u tri legla godišnje, što znači da bi za pet godina broj njegovih potomaka dosegao brojku od 65.536. To bi bilo moguće samo uz uvjet da sve mačke prežive, da se mužjaci i ženke rađaju u jednakom broju i da se svi počnu pariti kad imaju godinu dana. Ženke se zapravo počinju pariti prije nego što dožive godinu dana, pa bi zato spomenuta konačna brojka bila još veća. Međutim protiv takvog ishoda djeluje sama po sebi činjenica da mnoge mačke ugibaju prije nego što dožive godinu dana – ili od bolesti, ili zbog nekog nesretnog slučaja.
Ova računica morala bi se strašno dojmiti kućnih miševa i stvoriti u njihovim mozgovima groznu predodžbu o kućama prepunim mačaka. Međutim to se, naravno, nikad ne događa, jer na svijetu ima dovoljno odgovornih i savjesnih vlasnika mačka, koji dobro paze da se razmnožavanje njihovih ljubimica obuzda, da bi se tako obuzdavalo povećanje njihova broja. Danas se kao nešto sasvim normalno primjenjuje kastriranje i mužjaka i ženki, pa se procjenjuje da se ovom kirurškom zahvatu podvrgne 90 % svih mužjaka. Ženkama, kojima se dozvoli da se i dalje pare, smanjuje se veličina legla za jednog ili dva mačića, koje bezbolno ubiju veterinari. U nekim područjima provode se prilično bezobzirni i surovi programi iskorjenjivanja, uništavanja podivljalih mačaka i mačaka skitnica, a u nekim zemljama se čak upotrebljavaju kontracepcijske pilule, koje se, smrvljene u prašak, dodaju hrani koja se nudi skitnicama. Navodno, Izrael na taj način onemogućava svake godine rađanje 20.000 mačića. Međutim, unatoč svemu tome još uvijek ima više od 1.000.000 podivljalih mačaka i mačaka skitnica u Velikoj Britaniji. Procjenjuje se da ih samo u Londonu ima čak pola milijuna. Osim toga u Velikoj Britaniji živi oko četiri do pet milijuna kućnih mačaka, što znači da na svakih deset stanovnika dolazi jedna mačka.
[Vrh] Go down
kathy
Veteran
Veteran
kathy


Broj postova : 727
Age : 40
Location : Slavonija
Registration date : 27.01.2008

Kako se brzo razmnožavaju mačke ? Empty
PostajNaslov: Re: Kako se brzo razmnožavaju mačke ?   Kako se brzo razmnožavaju mačke ? Icon_minitimečet vel 07, 2008 10:03 pm

Moja mačka koja je inače vani omaci se godišnje dva do tri puta i ima oko 4-5 mačića po leglu. Nikad mi se nije dogodilo da mačka napusti svoje mačiće jer se uvijek omaci negdje u krugu dvorišta pa mogu do malih a inače se neće omaciti ako ja nisam pokraj nje pa ju ja smjestim u šupu da mi mačori nebi podavili mačiće!
[Vrh] Go down
Dunj@
Veteran
Veteran
Dunj@


Broj postova : 826
Age : 39
Location : Slavonija
Registration date : 27.01.2008

Kako se brzo razmnožavaju mačke ? Empty
PostajNaslov: Re: Kako se brzo razmnožavaju mačke ?   Kako se brzo razmnožavaju mačke ? Icon_minitimečet vel 07, 2008 10:54 pm

ja sam s Merlinom dobila još jedno maće malu sivu lopticu koju je dohvatio neki mačak i udavio ga, ni tjedan dana nije bio kod mene. Sad čim ga vidi vani odma reagira, imam osječaj da ga je upamtio jer mu nijedna mačka nesmeta ko taj mačak.
[Vrh] Go down
kathy
Veteran
Veteran
kathy


Broj postova : 727
Age : 40
Location : Slavonija
Registration date : 27.01.2008

Kako se brzo razmnožavaju mačke ? Empty
PostajNaslov: Re: Kako se brzo razmnožavaju mačke ?   Kako se brzo razmnožavaju mačke ? Icon_minitimečet vel 07, 2008 10:59 pm

šmrc No tako bi bio prekrasan mačak! Mačke inače to osjete a i dobro pamte!
[Vrh] Go down
Dunj@
Veteran
Veteran
Dunj@


Broj postova : 826
Age : 39
Location : Slavonija
Registration date : 27.01.2008

Kako se brzo razmnožavaju mačke ? Empty
PostajNaslov: Re: Kako se brzo razmnožavaju mačke ?   Kako se brzo razmnožavaju mačke ? Icon_minitimečet vel 07, 2008 11:30 pm

kathy je napisao/la:
šmrc No tako bi bio prekrasan mačak! Mačke inače to osjete a i dobro pamte!
na netu sam čitala da mačke drži pamčenje do 16 sati (neznam kolko je tvrdnja točna?)al mislim da mu je ovo definitivno ostalo urezano u njegovom pamčenju.
[Vrh] Go down
kathy
Veteran
Veteran
kathy


Broj postova : 727
Age : 40
Location : Slavonija
Registration date : 27.01.2008

Kako se brzo razmnožavaju mačke ? Empty
PostajNaslov: Re: Kako se brzo razmnožavaju mačke ?   Kako se brzo razmnožavaju mačke ? Icon_minitimečet vel 07, 2008 11:33 pm

Ma nevjerujem ja u te znanstvene gluposti, onda se ni jedna mačka nebi tebe sječala šta svaki dan slučajno zna gdje joj je kuća! Pa normalno da pamti isto kao i ljudi nešto se i zaboravi!
[Vrh] Go down
Dunj@
Veteran
Veteran
Dunj@


Broj postova : 826
Age : 39
Location : Slavonija
Registration date : 27.01.2008

Kako se brzo razmnožavaju mačke ? Empty
PostajNaslov: Re: Kako se brzo razmnožavaju mačke ?   Kako se brzo razmnožavaju mačke ? Icon_minitimečet vel 07, 2008 11:38 pm

za pse su tak napisali da zaboravi za 5 minuta ! A kak onda zna naredbe sa dresure cijeli život!!!!
[Vrh] Go down
kathy
Veteran
Veteran
kathy


Broj postova : 727
Age : 40
Location : Slavonija
Registration date : 27.01.2008

Kako se brzo razmnožavaju mačke ? Empty
PostajNaslov: Re: Kako se brzo razmnožavaju mačke ?   Kako se brzo razmnožavaju mačke ? Icon_minitimečet vel 07, 2008 11:43 pm

kažem ti ja to su znanstvene gluposti!
[Vrh] Go down
Felix
Junior
Junior
Felix


Broj postova : 226
Location :
Registration date : 28.01.2008

Kako se brzo razmnožavaju mačke ? Empty
PostajNaslov: Re: Kako se brzo razmnožavaju mačke ?   Kako se brzo razmnožavaju mačke ? Icon_minitimepet vel 08, 2008 12:35 am

Možda to budemo točno znali kad vidimo knjigu Upoznajte svojeg psa ????
Inače je mislim da mačke pamte duže...tako bar vjerujem ...
[Vrh] Go down
Dunj@
Veteran
Veteran
Dunj@


Broj postova : 826
Age : 39
Location : Slavonija
Registration date : 27.01.2008

Kako se brzo razmnožavaju mačke ? Empty
PostajNaslov: Re: Kako se brzo razmnožavaju mačke ?   Kako se brzo razmnožavaju mačke ? Icon_minitimepet vel 08, 2008 1:02 am

imam jedno pitanje !!

danas sam mazila skotnu mačku i čim sam je pomazila po stomaku naglo se odmaknila od mene i malo zamrgudala. Zašto ?
[Vrh] Go down
kathy
Veteran
Veteran
kathy


Broj postova : 727
Age : 40
Location : Slavonija
Registration date : 27.01.2008

Kako se brzo razmnožavaju mačke ? Empty
PostajNaslov: Re: Kako se brzo razmnožavaju mačke ?   Kako se brzo razmnožavaju mačke ? Icon_minitimepet vel 08, 2008 1:04 am

Neke mačke se inače ne vole maziti po stomaku možda zato ili ju je nešto zabolilo pa je mislila da si ti nešto napravila!
[Vrh] Go down
Dunj@
Veteran
Veteran
Dunj@


Broj postova : 826
Age : 39
Location : Slavonija
Registration date : 27.01.2008

Kako se brzo razmnožavaju mačke ? Empty
PostajNaslov: Re: Kako se brzo razmnožavaju mačke ?   Kako se brzo razmnožavaju mačke ? Icon_minitimepet vel 08, 2008 1:11 am

neznam, baš sam bila blaga, možda nevoli da je se mazi po stomaku.inače se ta mačka obožava mazit to joj je ko droga jednostavno joj nikad nije dosta.
[Vrh] Go down
kathy
Veteran
Veteran
kathy


Broj postova : 727
Age : 40
Location : Slavonija
Registration date : 27.01.2008

Kako se brzo razmnožavaju mačke ? Empty
PostajNaslov: Re: Kako se brzo razmnožavaju mačke ?   Kako se brzo razmnožavaju mačke ? Icon_minitimepet vel 08, 2008 1:18 am

Možda joj nije bio dan za maženje a nekad znaju biti preoprezne dok su skotne! Tigru dok je skotna možeš mazit gdje god hočeš a najviše po stomaku to obožava a kažu ako mačku maziš po stomaku dok je skotna da će mačići biti prave maze!
[Vrh] Go down
Dunj@
Veteran
Veteran
Dunj@


Broj postova : 826
Age : 39
Location : Slavonija
Registration date : 27.01.2008

Kako se brzo razmnožavaju mačke ? Empty
PostajNaslov: Re: Kako se brzo razmnožavaju mačke ?   Kako se brzo razmnožavaju mačke ? Icon_minitimepet vel 08, 2008 1:20 am

ak je tako ovi će bit divljaci ko i prošlo leglo uopće se nedaju mazit, mazi se od sve živo sam nedaju da ih se mazi.
[Vrh] Go down
kathy
Veteran
Veteran
kathy


Broj postova : 727
Age : 40
Location : Slavonija
Registration date : 27.01.2008

Kako se brzo razmnožavaju mačke ? Empty
PostajNaslov: Re: Kako se brzo razmnožavaju mačke ?   Kako se brzo razmnožavaju mačke ? Icon_minitimepet vel 08, 2008 2:55 pm

Evo Tigra dok je bila skotna stomak se baš i ne vidi koliki je ali jedva je hodala bila je ko malo burence kada je hodala stomak ju je zanosio lijevo desno!
Kako se brzo razmnožavaju mačke ? Slike_13
[Vrh] Go down
Dunj@
Veteran
Veteran
Dunj@


Broj postova : 826
Age : 39
Location : Slavonija
Registration date : 27.01.2008

Kako se brzo razmnožavaju mačke ? Empty
PostajNaslov: Re: Kako se brzo razmnožavaju mačke ?   Kako se brzo razmnožavaju mačke ? Icon_minitimepet vel 08, 2008 3:12 pm

kak se nevidi baš je ko okruglica......
[Vrh] Go down
kathy
Veteran
Veteran
kathy


Broj postova : 727
Age : 40
Location : Slavonija
Registration date : 27.01.2008

Kako se brzo razmnožavaju mačke ? Empty
PostajNaslov: Re: Kako se brzo razmnožavaju mačke ?   Kako se brzo razmnožavaju mačke ? Icon_minitimepet vel 08, 2008 11:11 pm

Graviditet (gestacijski period) ili skotnost u mačaka traje od 60 - 67 dana, a većina mačaka se okoti u periodu od 63 do 65 dana. Način da točno odredite termin okota je da brojite od dana parenja (ako Vam je poznat).
[Vrh] Go down
Felix
Junior
Junior
Felix


Broj postova : 226
Location :
Registration date : 28.01.2008

Kako se brzo razmnožavaju mačke ? Empty
PostajNaslov: Re: Kako se brzo razmnožavaju mačke ?   Kako se brzo razmnožavaju mačke ? Icon_minitimesub vel 09, 2008 12:15 am

Dunj@ je napisao/la:
imam jedno pitanje !!

danas sam mazila skotnu mačku i čim sam je pomazila po stomaku naglo se odmaknila od mene i malo zamrgudala. Zašto ?

Pa šta nisi ne znam točno tu u nekoj od ovih tema pročitala da mačka daje maziti trbuh i pokazivati ga samo kad ima potpuno povjerenje. Da je trbuh njen osjetljivi dio i kad ga pokazuje da onda ima povjerenja. A ova je još bila i skotna. Tko zna šta je mislila . A čije je ta mačka?
[Vrh] Go down
Dunj@
Veteran
Veteran
Dunj@


Broj postova : 826
Age : 39
Location : Slavonija
Registration date : 27.01.2008

Kako se brzo razmnožavaju mačke ? Empty
PostajNaslov: Re: Kako se brzo razmnožavaju mačke ?   Kako se brzo razmnožavaju mačke ? Icon_minitimesub vel 09, 2008 12:31 am

od susjeda ali se uvijek dođe mazit kod mene i nahranim je dok njih nema doma, što je često jer oboje rade po cijeli dan.možda je bio problem što su joj mačići iz prošlog legla bili u blizini a na njih dosta frkće od kad je skotna.
[Vrh] Go down
Sponsored content





Kako se brzo razmnožavaju mačke ? Empty
PostajNaslov: Re: Kako se brzo razmnožavaju mačke ?   Kako se brzo razmnožavaju mačke ? Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Kako se brzo razmnožavaju mačke ?
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
ZOOMANIA :: Mačke :: Mačke općenito-
Forum(o)Bir: