ZOOMANIA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ZOOMANIA


 
Početna stranicaPočetna stranica  PretraľnikPretraľnik  Latest imagesLatest images  RegistracijaRegistracija  LoginLogin  

 

 Jež kao ljubimac

Go down 
+3
Ivana
Dunj@
kathy
7 posters
Go to page : 1, 2  Next
Autor/icaPoruka
kathy
Veteran
Veteran
kathy


Broj postova : 727
Age : 40
Location : Slavonija
Registration date : 27.01.2008

Jež kao ljubimac Empty
PostajNaslov: Jež kao ljubimac   Jež kao ljubimac Icon_minitimečet vel 07, 2008 11:58 pm

preuzeto sa: Wikipedia
Građa tijela
Ježevi su male do srednje velike životinje i imaju vrlo sličnu građu tijela. Dužina tijela im se kreće između 10 i 45 centimetara. Najveća je malajska štakorska rovka (Echinosorex gymnura) koja može težiti do 2 kg, dok mala štakorska rovka teži samo od 20 do 80 grama. Dužina repa im je različita, dok štakorske rovke imaju dugi rep, pravi ježevi imaju uglavnom samo malene batrljice.
Udovi ježeva su kratki i nisu specijalizirani. Kao i kod drugih kukcojeda, i kod ježeva palčevi im nisu nasuprotni, a prsti završavaju s po pet prstiju s oštrim kandžama. Jedini izutetak su četiri vrste ježeva iz roda Atelerix koji svi žive u Africi i na stražnjim nogama imaju samo četiri prsta. Štakorske rovke imaju nešto duže stražnje noge od pravih ježeva, kako bi im to omogućilo veću brzinu u bijegu.

Krzno
Krzno ježeva je najčešće neupadljivo smeđe ili sive boje. Pravi ježevi imaju kao vrlo učinkovitu obranu na leđima i bokovima bodlje (tamnoprsi jež ih ima oko 6 do 8 tisuća). Bodlje su preoblikovana dlaka, i iznutra su šuplje. Svaka bodlja ima poseban mišić (Musculus arrestor pili) koji upravlja njenim položajem. Kad su ugroženi, sklupčaju se u kuglu. To zahtijeva kompleksnu "suradnju" brojnih mišića, između ostalih Musculus caudo-dorsalis koji se proteže od korijena repa pa duž leđa i uspravlja bodlje, i Musculus sphincter cuculi koji drži zivotinju sklupčanom i tako skriva nezaštićene dijelove tijela, jer pravi ježevi nemaju bodlje na trbuhu, licu i udovima. Ti dijelovi tijela pokriveni su samo krznom bez bodlji.
Sklupčani pravi ježZa razliku od ove potporodice, druga potporodica, štakorske rovke, nemaju bodlje, a zbog uglavnom dugog i golog repa izgledom potsjećaju na rovke (Soricidae). Krzno im je sivosmeđe do crno, a ovisno o vrsti može biti svilenkasno ili grubo. Njihova obranbena strategija je bijeg.

Glava i zubi
Lubanja ježeva je izdužena i plosnata. Vrat im je kratak, a na izduženoj, pokretljivoj njušci imaju osjetilne dlake. U usporedbi s drugim kukcojedima imaju relativno velike oči i uške. U potrazi za hranom najvažnija osjetila su im njuh i sluh, dok vid ima u tome manje važnu ulogu. Moždani dio lubanje je relativno mali, pa je i mozak jednostavno građen, a u odnosu na tjelesnu masu malen, ali je dio zadužen za vrednovanje mirisa dobro razvijen.
Zubi su im šiljasti i oštri, dobro prilagođeni njihovom načinu prehrane. Sve vrste imaju relativno puno zubi, kod nekih vrsta se zadržalo 44 zuba, što je bio prvobitni broj zuba viših sisavaca. Prednji sjekutić je često veći od slijedećih, gornji kutnjaci imaju četiri kvržice, dok su stražnji često reducirani.

Rasprostranjenost i okoliš
Rasprostranjenost ježeva ograničena je na stari svijet, žive u Europi, Africi i dijelovima Azije. Nema ih u Americi niti u Australiji. Dok pravi ježevi nastanjuju područja od britanskih otoka i Pirenejskog poluotoka sve do južne Afrike odnosno Koreje i Indije, štakorske rovke žive samo u Jugoistočnoj Aziji.
Ježevi žive u vrlo različitim staništima. Pravi ježevi vole suha područja, može ih se sresti u rijetkim šumama, na travnjacima i livadama, ali i na kultiviranim područjima, kao i na zelenim površinama u gradovima. Neki rod (biologija)ovi su čak izraziti stanovnici stepa i pustinja. Za razliku od njih, štakorske rovke daju prednost vlažnim staništima, i najčešći su u kišnim šumama.

Način života
Ježevi su u prvom redu stanovnici tla. Neke vrste mogu se penjati, i ponekad se zadržavaju na grmovima, ali hranu uglavnom taže na tlu. Neke vrste zbog bržeg napredovanja utabaju prave "staze" u gustom podrastu. Neke vrste vrlo dobro plivaju, a najmanje jedna vrsta, malajska štakorska rovka (Echinosorex gymnura), odlazi u potragu za hranom i u vodu.
Pravi ježevi uglavnom kopaju vlastite brloge koje koriste za odmaranje. Brlozi u pravilu imaju dva ulaza, skrivena u gustoj vegetaciji, a obloženi su često suhim biljkama. Za razliku od njih, štakorske rovke uglavnom ne kopaju tunele nego se skrivaju između stijena, u korijenju stabala ili jamama u zemlji.

Socijalno ponašanje i vrijeme aktivnosti
Osim u vrijeme parenja, ježevi su uglavnom samotnjaci i reagiraju agresivno na druge pripadnike svoje vrste. Osim nekoliko vrsta štakorskih rovki za koje je poznato da traže hranu i po danu, svi ostali ježevi su aktivni u sumrak i noću.
U hladnijim područjima ježevi "spavaju" zimski san, dok stanovnici toplih područja u sušnom razdoblju zapadaju u stanje ukočenosti, nazvano torpor.

Hrana
Hrana ove skupine životinja su u prvom redu beskralješnjaci (kukci i njihove larve kao i kolutićavci), no jedu i male kralježnjake kao i strvinu. U manjoj mjeri jedu i biljni materijal kao korijenje i voće.
Pogrešna je tvrdnja, da pravi ježevi rezervu hrane nabadaju na svoje bodlje. Ponekad se dogovi da se na njihovim leđnim bodljana nađe koji list ili voćka, ali životinje se time ne hrane. Ovaj nepotrebni teret nađe se nenamjerno na tim mjestima, a ne trude se pretjerano riješiti se toga.
[Vrh] Go down
kathy
Veteran
Veteran
kathy


Broj postova : 727
Age : 40
Location : Slavonija
Registration date : 27.01.2008

Jež kao ljubimac Empty
PostajNaslov: Re: Jež kao ljubimac   Jež kao ljubimac Icon_minitimepet vel 08, 2008 12:00 am

Jež kao ljubimac Kirpi10
Jež kao ljubimac 381210
Jež kao ljubimac Harold10
Jež kao ljubimac Harold11
[Vrh] Go down
kathy
Veteran
Veteran
kathy


Broj postova : 727
Age : 40
Location : Slavonija
Registration date : 27.01.2008

Jež kao ljubimac Empty
PostajNaslov: Re: Jež kao ljubimac   Jež kao ljubimac Icon_minitimepet vel 08, 2008 12:02 am

Ježevi su mi tako simpa poželim ga imati za ljubimca, sviđa mi se onaj bjelkasti! Od svih životinja to nisam vidjela za kupiti a baš ih i nisam viđala po prirodi!
[Vrh] Go down
Dunj@
Veteran
Veteran
Dunj@


Broj postova : 826
Age : 39
Location : Slavonija
Registration date : 27.01.2008

Jež kao ljubimac Empty
PostajNaslov: Re: Jež kao ljubimac   Jež kao ljubimac Icon_minitimepet vel 08, 2008 12:13 am

Question jel to tu spada ? scratch
on nije glodavac več sisavac !


Zadnja promjena: ; pet vel 08, 2008 12:42 am; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh] Go down
Dunj@
Veteran
Veteran
Dunj@


Broj postova : 826
Age : 39
Location : Slavonija
Registration date : 27.01.2008

Jež kao ljubimac Empty
PostajNaslov: Re: Jež kao ljubimac   Jež kao ljubimac Icon_minitimepet vel 08, 2008 12:14 am

kathy je napisao/la:
Ježevi su mi tako simpa poželim ga imati za ljubimca, sviđa mi se onaj bjelkasti! Od svih životinja to nisam vidjela za kupiti a baš ih i nisam viđala po prirodi!

Ja ih često moram spašavat od Rexa jer znaju zalutat kod njega a ovaj nepušta da odu.
[Vrh] Go down
kathy
Veteran
Veteran
kathy


Broj postova : 727
Age : 40
Location : Slavonija
Registration date : 27.01.2008

Jež kao ljubimac Empty
PostajNaslov: Re: Jež kao ljubimac   Jež kao ljubimac Icon_minitimepet vel 08, 2008 1:02 am

Nisam znala kuda da ga svrstam pa sam ga stavila tu iako nije glodavac! Nisam ni jednog vidjela već duže vrijeme uopće ih nema!
[Vrh] Go down
Dunj@
Veteran
Veteran
Dunj@


Broj postova : 826
Age : 39
Location : Slavonija
Registration date : 27.01.2008

Jež kao ljubimac Empty
PostajNaslov: Re: Jež kao ljubimac   Jež kao ljubimac Icon_minitimepet vel 08, 2008 1:05 am

sad spavaju zimski san.
[Vrh] Go down
kathy
Veteran
Veteran
kathy


Broj postova : 727
Age : 40
Location : Slavonija
Registration date : 27.01.2008

Jež kao ljubimac Empty
PostajNaslov: Re: Jež kao ljubimac   Jež kao ljubimac Icon_minitimepet vel 08, 2008 1:08 am

Da ali nisam ni jednog vidjela cijelu prošlu godinu, u životu sam vidjela ježa samo par puta i to onako u prolazu.
[Vrh] Go down
Dunj@
Veteran
Veteran
Dunj@


Broj postova : 826
Age : 39
Location : Slavonija
Registration date : 27.01.2008

Jež kao ljubimac Empty
PostajNaslov: Re: Jež kao ljubimac   Jež kao ljubimac Icon_minitimepet vel 08, 2008 1:16 am

neznam ja ih svake godine spašavam od Rexa ili njega spašavam od njih jer se jadnik sav izbode po njuški jer ih silom hoće gricnut.
[Vrh] Go down
kathy
Veteran
Veteran
kathy


Broj postova : 727
Age : 40
Location : Slavonija
Registration date : 27.01.2008

Jež kao ljubimac Empty
PostajNaslov: Re: Jež kao ljubimac   Jež kao ljubimac Icon_minitimepet vel 08, 2008 1:22 am

Valjda će se i meni posrećiti jedan dan pa da i ja vidim malo bodljikavo stvorenje! I ja se čudim što ih kod mene nema pa od onog terijerca ništa nemože ući u dvorište!
[Vrh] Go down
Dunj@
Veteran
Veteran
Dunj@


Broj postova : 826
Age : 39
Location : Slavonija
Registration date : 27.01.2008

Jež kao ljubimac Empty
PostajNaslov: Re: Jež kao ljubimac   Jež kao ljubimac Icon_minitimepet vel 08, 2008 2:13 pm

ima i Rex njihove krvi dok mi stalno kopa po dvorištu(zato bar nema štakora) al svejedno ih ima . A baš su mi slatki, zadnji put sam jednog maleckog morala maknut od Rexa.
[Vrh] Go down
kathy
Veteran
Veteran
kathy


Broj postova : 727
Age : 40
Location : Slavonija
Registration date : 27.01.2008

Jež kao ljubimac Empty
PostajNaslov: Re: Jež kao ljubimac   Jež kao ljubimac Icon_minitimepet vel 08, 2008 10:58 pm

Zna li netko gdje se može nabaviti jež?
[Vrh] Go down
Ivana
Senior
Senior
Ivana


Broj postova : 479
Location : Rijeka
Registration date : 15.01.2008

Jež kao ljubimac Empty
PostajNaslov: Re: Jež kao ljubimac   Jež kao ljubimac Icon_minitimesub vel 09, 2008 2:16 pm

možeš ih nać u šumi ali bolje ne dirat ih jedino ako nađeš nekog jadnog malenog bez mame ili nešto slično. Wink
[Vrh] Go down
kathy
Veteran
Veteran
kathy


Broj postova : 727
Age : 40
Location : Slavonija
Registration date : 27.01.2008

Jež kao ljubimac Empty
PostajNaslov: Re: Jež kao ljubimac   Jež kao ljubimac Icon_minitimesub vel 09, 2008 3:33 pm

Mislila sam si nabaviti jednom malog onako kako ti kažeš ako slučajno nađem bez mame do tada ću čekati da mi takav naiđe ili možda nađem nekoga tko ih ima!
[Vrh] Go down
Ivana
Senior
Senior
Ivana


Broj postova : 479
Location : Rijeka
Registration date : 15.01.2008

Jež kao ljubimac Empty
PostajNaslov: Re: Jež kao ljubimac   Jež kao ljubimac Icon_minitimesub vel 09, 2008 5:43 pm

samo pazi da ti nebi kidnuo ako ga misliš držat u dvorištu
[Vrh] Go down
Dunj@
Veteran
Veteran
Dunj@


Broj postova : 826
Age : 39
Location : Slavonija
Registration date : 27.01.2008

Jež kao ljubimac Empty
PostajNaslov: Re: Jež kao ljubimac   Jež kao ljubimac Icon_minitimesub vel 09, 2008 6:03 pm

nemislim da bi joj preživio u dvorištu pokraj terijerca...
[Vrh] Go down
kathy
Veteran
Veteran
kathy


Broj postova : 727
Age : 40
Location : Slavonija
Registration date : 27.01.2008

Jež kao ljubimac Empty
PostajNaslov: Re: Jež kao ljubimac   Jež kao ljubimac Icon_minitimesub vel 09, 2008 7:45 pm

Mislim ga držati u kući nevjerujem da bi mi bio u dvorištu tko bi ga našao kad bi se negdje zavukao!
[Vrh] Go down
Dunj@
Veteran
Veteran
Dunj@


Broj postova : 826
Age : 39
Location : Slavonija
Registration date : 27.01.2008

Jež kao ljubimac Empty
PostajNaslov: Re: Jež kao ljubimac   Jež kao ljubimac Icon_minitimesub vel 09, 2008 8:11 pm

eto ako uočim kakvog napuštenog malca kod sebe ja ti ga donesem.jel može ?
[Vrh] Go down
kathy
Veteran
Veteran
kathy


Broj postova : 727
Age : 40
Location : Slavonija
Registration date : 27.01.2008

Jež kao ljubimac Empty
PostajNaslov: Re: Jež kao ljubimac   Jež kao ljubimac Icon_minitimesub vel 09, 2008 8:40 pm

Može ja ću ga udomit, pazit i mazit i nadam se da će mu biti lijepo!
[Vrh] Go down
Dunj@
Veteran
Veteran
Dunj@


Broj postova : 826
Age : 39
Location : Slavonija
Registration date : 27.01.2008

Jež kao ljubimac Empty
PostajNaslov: Re: Jež kao ljubimac   Jež kao ljubimac Icon_minitimesub vel 09, 2008 8:48 pm

kathy je napisao/la:
Može ja ću ga udomit, pazit i mazit i nadam se da će mu biti lijepo!
može, sam se onda opskrbi kukcima i larvama jer on to jako voli jesti.
[Vrh] Go down
kathy
Veteran
Veteran
kathy


Broj postova : 727
Age : 40
Location : Slavonija
Registration date : 27.01.2008

Jež kao ljubimac Empty
PostajNaslov: Re: Jež kao ljubimac   Jež kao ljubimac Icon_minitimesub vel 09, 2008 11:19 pm

Dobro hvatanje glisti i crvića mi nije problem!
[Vrh] Go down
Ivana
Senior
Senior
Ivana


Broj postova : 479
Location : Rijeka
Registration date : 15.01.2008

Jež kao ljubimac Empty
PostajNaslov: Re: Jež kao ljubimac   Jež kao ljubimac Icon_minitimened vel 10, 2008 11:38 am

bolje ih kupi negdje pa sama uzgoji lol!
[Vrh] Go down
Rakija
Admin
Admin
Rakija


Broj postova : 465
Age : 37
Location : Opatija
Registration date : 15.01.2008

Jež kao ljubimac Empty
PostajNaslov: Re: Jež kao ljubimac   Jež kao ljubimac Icon_minitimened vel 10, 2008 12:13 pm

kathy je napisao/la:
Zna li netko gdje se može nabaviti jež?

ja ti posudim svog psa, pa se po ljeti prošetaj s njim kroz šumu i garantirano će ti doma donesti najvećeg ježa kojeg uspje naći... lol!
[Vrh] Go down
http://rakijajezakon.blog.hr
Dunj@
Veteran
Veteran
Dunj@


Broj postova : 826
Age : 39
Location : Slavonija
Registration date : 27.01.2008

Jež kao ljubimac Empty
PostajNaslov: Re: Jež kao ljubimac   Jež kao ljubimac Icon_minitimened vel 10, 2008 3:29 pm

Kethy da ide u šumu pale , čisto sumnjam !!!
[Vrh] Go down
kathy
Veteran
Veteran
kathy


Broj postova : 727
Age : 40
Location : Slavonija
Registration date : 27.01.2008

Jež kao ljubimac Empty
PostajNaslov: Re: Jež kao ljubimac   Jež kao ljubimac Icon_minitimened vel 10, 2008 11:30 pm

Ja bi rado ali u šumu sam išla jednom i nikad više jer sam pokupila svu moguću paučinu na koju sam naišla u šumi a to mrzim...... sva sreća pa nisam naišla ni na jednu divlju životinju onda bi mi dan bio totalka nikakav!
Psa mi možeš posudit ali samo za šetnju bez drveća!
A što se tiće ježa naći ću ja njega ili će on mene!
[Vrh] Go down
Sponsored content





Jež kao ljubimac Empty
PostajNaslov: Re: Jež kao ljubimac   Jež kao ljubimac Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Jež kao ljubimac
[Vrh] 
Stranica 1 / 2.Go to page : 1, 2  Next
 Similar topics
-
» Zamorac kao ljubimac
» Moj novi ljubimac!!!
» Sova kao ljubimac
» Mongolski gerbil kao ljubimac

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
ZOOMANIA :: Glodavci :: Glodavci općenito-
Forum(o)Bir: