ZOOMANIA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ZOOMANIA


 
Početna stranicaPočetna stranica  PretraľnikPretraľnik  Latest imagesLatest images  RegistracijaRegistracija  LoginLogin  

 

 Zmije- općenito

Go down 
3 posters
Autor/icaPoruka
Mladen
Junior
Junior
Mladen


Broj postova : 218
Age : 34
Location : Zagreb
Registration date : 17.01.2008

Zmije- općenito Empty
PostajNaslov: Zmije- općenito   Zmije- općenito Icon_minitimepon oľu 10, 2008 10:38 pm

Evo malo da se raspišem o zmijama u teraristici...

Općenito o zmijama u teraristici...

Prije kupnje svake zmije potencijalni kupac se mora zapitati slijedeća pitanja:
· Koliko naraste ta zmija?
· Kakve uvjete u terariju treba?
· Čime se hrani?
· Mogu li ja osigurati toj zmiji sve potrebne uvjete?
· Jesu li moje znanje i mogućnosti (i više nego) dovoljni da osiguram toj zmiji sve potrebno?
· Osjećam li se spremno za tu zmiju i sve što dolazi s time?

Čak i ako je odgovor na sva pitanja "DA", mora se još jednom razmisliti, jer to nije odluka koju se može donjeti u roku "keks".

Svaka vrsta ima svoje uvjete, ali postoje neka općenita pravila:

RAZINA STRUČNOSTI:
Nije ista razina stručnosti/spremnosti za svaku zmiju. Lista se kreće od 1 (najlakše- početnik) do 5 (najteže-stručnjak).

TERARIJ:
Mora biti dovoljno velik da se zmija može kretati u njemu, a opet ne toliko velik da se zmiju "izgubi" u terariju. Ako kupite bebu zmiju i mali terarij, računajte da ćete morati za nekoliko godina kupiti veći terarij...
Postoje različite vrste podloga (malča), koji tip upotri***iti varira od vrste do vrste. Također, uz podlogu, obavezna je posuda sa vodom (dovooljno velika da se zmija može kupati, ali opet ne toliko velika da se zmija može utopiti), skrovišta (kućice; u pravilu 2- jedna na toplijem dijelu terarija, jedna na hladnijem) i biljke (preporučam umjetne, lakše je čistit i jeftinije za održavat).
Podlogu se u pravilu može mijenjati jednom mjesečno, ako se redovito čisti izmet.

TEMPERATURA/VLAGA:
Koja točno temp. treba biti varira od vrste do vrste, ali sve zmije moraju imati temp. gradijent (razliku) da mogu regulirati svoju tjelesnu temperaturu. Občno su u toplijem dijelu terarija kad imaju nešto za probaviti u želucu... Terarij se grije na nekoliko načina: grijačima ispod terarija (kabelski grijač ili tzv. UTH- under tank heating- grijača podloga) i/ili žaruljama, ovisi o potrebama vrste. Za neke vrste je potrebno napraviti mjesto za sunčanje (sunčalište).
Vlaga varira, ali ju uglavnom treba povisiti tijekom mijenjanja kože.

PREHRANA:
Prehrana kod zmija varira od vrste do vrste, od beba do odraslih, ali SVE zmije su mesožderi. Kod nas u pet shopovima su dostupni jedino glodavci (miševi, štakori) kao hrana za zmije. Nije ugodno gledat kako zmija davi odraslog miša, ali je potrebno nadgledat, jer ako zmija promaši i ne zagrize ga odmah za glavu,odrasli miš može jako ozlijediti zmiju, čak ju ubiti. Zato preporučam hraniti zmije tako da se miša drži za glavu rukom (koja je u kožnoj, debeloj rukavici), tako da miš ne može ugristi zmiju, a da zmija ipak može učiniti to što treba.
Preporuka je hraniti zmije van terarija, u jednoj drugoj posudi koju je lakše za prati, zbog čišćenja, ali i da zmija slučajno ne proguta komadiće drva/zrna pijeska podloge u terariju (to također može biti kobno).

RASVJETA:
Sve zmije trebaju lampu koja emitira UV svjetlost, osim onih koje su aktivne noću.

VITAMINSKO-MINERALNI DODACI:
Ako zmija ima redovitu ishranu i UV svjetlo, onda ovidodaci nisu potrebni, ali ipak koristi malo ili jednog ili drugog staviti u vodu... da se nađe...

VODA:
Koristiti ili mješavinu vode iz pipe i destilirane vode (tako da je destilirana voda u većini i obavezno onda dodat vitamine/minerale) ili kupovati flaširanu običnu izvorsku vodu.

ZAŠTIĆENOST:
Neke vrste dostupne u pet shopovima kod nas su zaštićeme. Prema zakonu, sve zaštićene i strogo zaštićene vrste treba prijaviti Ministarstvu kulture u roku od 30 dana nakon kupnje zmije. Formular zatražite u pet shopu.
Važno: protuzakonito je doma imati "domaću" (vrstu koja živi u RH) vrstu kao kućnog ljubimca.

OSTALO:
Prilikom kupnje zmije aspitajte se o njoj, jel redovito jede, koliko je stara, kojeg je spola, kad je zadnji put jela/mijenjala kožu. To su bitne informacije.
Također vodite dnevnik o svojoj zmiji- bilježite datume kad je jela, kad nije htjela jesti, kada ste promijenili malč, period trajanja mijenjanja kože..., tako da možete uočiti ako dođe do nerutinskog ponašanja i da možete odreagirati na to.


To je to što mi je za sada palo napamet... budem nadopunjavao kad se još nečeg sjetim ili ako netko ima prijedloga...
[Vrh] Go down
Dunj@
Veteran
Veteran
Dunj@


Broj postova : 826
Age : 39
Location : Slavonija
Registration date : 27.01.2008

Zmije- općenito Empty
PostajNaslov: Re: Zmije- općenito   Zmije- općenito Icon_minitimepon oľu 10, 2008 10:55 pm

Koje je najbolje mjesto u sobi (prostoriji) za terarij ?

I dali ju valja naučiti na neki signal npr. prije hranjenja joj kucnit po terarija kako bi znala da stiže hrana, da te nepokuša gricnut kada je želiš uzeti ?
to sam negdje pročitala da neki vlasnici svoju zmiju nauče na signal kad stiže hrana kako im prste nebi zamijenila hranom kad ju žele uzeti u ruke....

Question
[Vrh] Go down
Mladen
Junior
Junior
Mladen


Broj postova : 218
Age : 34
Location : Zagreb
Registration date : 17.01.2008

Zmije- općenito Empty
PostajNaslov: Re: Zmije- općenito   Zmije- općenito Icon_minitimeuto oľu 11, 2008 12:26 am

Citat :
Koje je najbolje mjesto u sobi (prostoriji) za terarij ?
Mirno mjesto, ne preblizu prozoru i/ili radijatoru... po mogućnosti u zasebnoj prostoriji koja je specijalno preuređena, tak da ak ti uspije pobjeć van terarija, da ne može daleko...
Ali takva soba nije obavezna.

Citat :
I dali ju valja naučiti na neki signal npr. prije hranjenja joj kucnit po terarija kako bi znala da stiže hrana, da te nepokuša gricnut kada je želiš uzeti ?
to sam negdje pročitala da neki vlasnici svoju zmiju nauče na signal kad stiže hrana kako im prste nebi zamijenila hranom kad ju žele uzeti u ruke....
da, možeš zmiju naučit na takvo nešto, i to vrlo lako... al ja nemam potrebu to radit, jer su moja 3 zmijuljka mirni i ne pokušavaju me grist i hranim ih uvijek van terarija, u jednoj plastičnoj posudi... lakše mi je za čistit i nema opasnosti da slučajno progutaju komad malča... što može izazvvat probavne probleme ili čak smrt, u ekstremnim slučajevima (što onda ne objašnjava kako mi je jedna bjelouška od 120 cm iskakala van list od breze dok sam ju fotogrfirao, ali opet, rađe ne riskirat).
[Vrh] Go down
Ivs90
Novi korisnik
Novi korisnik



Broj postova : 2
Registration date : 05.11.2016

Zmije- općenito Empty
PostajNaslov: Re: Zmije- općenito   Zmije- općenito Icon_minitimesub stu 05, 2016 6:46 pm

Plizzz pomoc!!imam rusku stakorasicu i vec vise od dva mjeseca ne jede..a inace jela svaka dva tjedna do mjesec ovisno o kolicini pojedenog.nije uopce zainteresirana.normalno se ponasa jedino sto se gura o staklo terarija
[Vrh] Go down
Sponsored content





Zmije- općenito Empty
PostajNaslov: Re: Zmije- općenito   Zmije- općenito Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Zmije- općenito
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
ZOOMANIA :: Teraristika :: Terarijske životinje-
Forum(o)Bir: