ZOOMANIA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ZOOMANIA


 
Početna stranicaPočetna stranica  PretraľnikPretraľnik  Latest imagesLatest images  RegistracijaRegistracija  LoginLogin  

 

 Grebanje i skračivaje kandži

Go down 
2 posters
Autor/icaPoruka
kathy
Veteran
Veteran
kathy


Broj postova : 727
Age : 40
Location : Slavonija
Registration date : 27.01.2008

Grebanje i skračivaje kandži Empty
PostajNaslov: Grebanje i skračivaje kandži   Grebanje i skračivaje kandži Icon_minitimepon sij 28, 2008 2:03 pm

GREBANJE
Mačka instiktivno oštri nokte, a ne zato što želi uništiti vaš novi namještaj. Nabavite joj nešto o što ih može oštriti i bit će zadovoljna. Često će biti dovoljna i pletena košara, ali idealno je drvo sa više polica, košara, komadima prirodnog konopca, jute i sl. Takav stalak za mačke veoma lijepo izgleda, ponegdje se može nabaviti, a možete ga i pokušati sami napraviti. Ako nabavljate nešto o šta bi mačka trebala oštriti nokte, obavezno se potrudite da to i učvrstite (za zid, pod, težinom) jer ako je sprava nestabilna, mačka će odustati i vratiti se na kauč.

Nokti kod mačaka, kao i kod ljudi kontinuirano rastu. Kod mačaka koje borave izvan kuće, kandže se više troše, dok kod nekih kućnih mačaka usprkos raznim podlogama za grebanje, nokti i dalje ostaju predugi i mogu stvarati probleme vlasniku i samoj životinji.

Ukoliko je nokat jako velik može stvarati probleme mački prilikom hodanja ili kod izuzetno dugih noktiju može doći do urastanja u dojnji dio šape, te je tada potrebno nokte podrezati.

Prvo treba naglasiti da se pri rezanju moraju koristiti posebna kliješta za rezanje noktiju kod mačaka i pasa. Ukoliko to radite običnim škarama, može se desiti da zdrobite rubove odrezanog nokta. Mačke u pravilu ne vole da ih se dira po šapama pa je potrebno prije rezanja mačku naviknuti na dodir. Laganim pritiskom s obje strane prsta, mačka će otpustiti kandžu. Na dnevnom svjetlu, kroz sredinu kandže moguće je primjetiti ružićastu liniju koju nikako ne smijete prerezati jer su tu krvne žile. Ako prerežete krvnu žilu doći će do krvarenja i izazivanja boli kod mačke, zbog čega će svaki idući pokušaj skraćivanja noktiju biti puno teži.

Pažljivim blagim pristupom, u vrijeme kad je mačka opuštena i dozvoljava da joj dirate šape lagao odrežite višak nokta - nešto iznad završetka ružićaste linije. Ukoliko budete pažljivi, mačka će vidjeti da joj postupak nije bolan i udijeliti Vam svoje povjerenje za buduća podrezivanja.
Preuzeto sa: Svijet ljubimaca


Zadnja promjena: ; uto vel 05, 2008 12:27 am; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh] Go down
Dunj@
Veteran
Veteran
Dunj@


Broj postova : 826
Age : 39
Location : Slavonija
Registration date : 27.01.2008

Grebanje i skračivaje kandži Empty
PostajNaslov: Grebanje i skračivaje kandži   Grebanje i skračivaje kandži Icon_minitimepon sij 28, 2008 7:55 pm

Nisam mu još nijednom rezala nokte iako mislim da su malo predugi. NJegovo omiljeno mjesto ze oštrenje je podnica od kreveta ili tepih (od grubih vlakana).Nekad zna navaliti na fotelju al je i ona od grubog materijala pa se šteta skoro pa nevidi.
[Vrh] Go down
kathy
Veteran
Veteran
kathy


Broj postova : 727
Age : 40
Location : Slavonija
Registration date : 27.01.2008

Grebanje i skračivaje kandži Empty
PostajNaslov: Re: Grebanje i skračivaje kandži   Grebanje i skračivaje kandži Icon_minitimepon sij 28, 2008 8:17 pm

Grebala je i moja po fotelji ali ne grebe više, ali joj nikad nisam rezala nokte, nije imala za sada nikakvih problema s noktima.
[Vrh] Go down
Dunj@
Veteran
Veteran
Dunj@


Broj postova : 826
Age : 39
Location : Slavonija
Registration date : 27.01.2008

Grebanje i skračivaje kandži Empty
PostajNaslov: Re: Grebanje i skračivaje kandži   Grebanje i skračivaje kandži Icon_minitimepon sij 28, 2008 8:49 pm

Ni moj zasad nema problema , a nisam primjetila da mu smetaju nokti dok hoda pa je sve uredu. Dosta me zna iznenadit kad mi ispod kreveta ostavi koji noktić kad ga presvlaći?, vald se tako kaže confused
[Vrh] Go down
kathy
Veteran
Veteran
kathy


Broj postova : 727
Age : 40
Location : Slavonija
Registration date : 27.01.2008

Grebanje i skračivaje kandži Empty
PostajNaslov: Re: Grebanje i skračivaje kandži   Grebanje i skračivaje kandži Icon_minitimepon sij 28, 2008 9:08 pm

Da to sam i ja znala pronalazit, kao da joj se nokat obnavlja pa gornji sloj s vremenom otpadne, čak sam je znala i vidjeti da "grize" nokte!
[Vrh] Go down
Dunj@
Veteran
Veteran
Dunj@


Broj postova : 826
Age : 39
Location : Slavonija
Registration date : 27.01.2008

Grebanje i skračivaje kandži Empty
PostajNaslov: Re: Grebanje i skračivaje kandži   Grebanje i skračivaje kandži Icon_minitimepon sij 28, 2008 9:42 pm

Da tako čisto nokte od prljavštine ili skida stari nokat, moj ima običaj to radit po noći dok spavam pa mi zna ići na živce, al pretrpim ! What a Face
[Vrh] Go down
Sponsored content





Grebanje i skračivaje kandži Empty
PostajNaslov: Re: Grebanje i skračivaje kandži   Grebanje i skračivaje kandži Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Grebanje i skračivaje kandži
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
ZOOMANIA :: Mačke :: Njega i dresura-
Forum(o)Bir: