ZOOMANIA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ZOOMANIA


 
Početna stranicaPočetna stranica  PretraľnikPretraľnik  Latest imagesLatest images  RegistracijaRegistracija  LoginLogin  

 

 Kanadska/Sibirska vjeverica

Go down 
+3
Dunj@
Ivana
kathy
7 posters
Autor/icaPoruka
kathy
Veteran
Veteran
kathy


Broj postova : 727
Age : 41
Location : Slavonija
Registration date : 27.01.2008

Kanadska/Sibirska vjeverica Empty
PostajNaslov: Kanadska/Sibirska vjeverica   Kanadska/Sibirska vjeverica Icon_minitimesub vel 02, 2008 2:42 pm

Svi glodavci imaju oštre sjekutiće, za glodanje orašastih plodova i zrnja.Zubi se glodanjem troše, ali stalno rastu, tijekom čitavog života.
Kanadska vjeverica potječe iz travnatih prerija SAD-a, Azije i Kanade. Naraste oko 25 centimetara. Životni vijek im je između 5-8 godina, a žive u podzemnim rovovima blizu stijenja, srušenih debala ili ograda. Tipične su im obrazne vrečice za spremanje hrane, koje ispunjene mogu doseći veličinu cijele vjeveričine glave. Niz leđa im se pruža nekoliko crnih pruga. Postoji jako puno vrsta, a neke od njih jako je teško razlikovati. Nisu ljubimci koji se mogu u potpunosti pripitomiti, neće spavati u ruci i maziti se, jednostavno prehiperaktivni su. Ali zbog toga nisu ništa manje dobri ljubimci, niti su manje zabavni.

Potrebno im je pružiti jako puno ljubavi, vremena i strpljenja da bi se lakše i brže priviknuli na vlasnika. Najprikladnije je nabaviti mladu vjevericu koja je uzgojene u zatočeništvu. Potreban im je prilično veliki kavez, no isto tako voli boraviti - kao i drugi kućni ljubimci - izvan kaveza.

Neke vjeverice vole društvo, a neke u određeno doba godine počnu izbjegavati društvo, kao što je vjerovatno slučaj sa Vašom vjevericom i to Vam poručuje na način da Vas grize, tim više što je glodavac. Ako Vas pokuša ugristi pokušajte je odvratiti na način da je polagano lupkate po nosu. Vjevericu su jako znatiželjna bića, pa na neki način "grickanje" Vaše ruke može biti samo znak istraživanja. Najčešće su takve radnje instiktivne, a mogu biti i jedna od refleksnih reakcija. Svaki Vaš pokret može iznenaditi Vašu vjevericu i predstavljati neku vrstu stresa, pa grize vlasnika da bi se stresa oslobodila.

Ako je Vaš ljubimac zaigran, uzima hranu i vodu nemate razloga za zabrinutost. Svakako joj ponudite nešto od pribora za glodanje, vjerojatno će nešto od toga prihvatiti.
Preuzeto sa: pet centar
Kanadska/Sibirska vjeverica Haajot10
Kanadska/Sibirska vjeverica Muusaj10


Zadnja promjena: ; uto vel 05, 2008 12:52 am; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh] Go down
kathy
Veteran
Veteran
kathy


Broj postova : 727
Age : 41
Location : Slavonija
Registration date : 27.01.2008

Kanadska/Sibirska vjeverica Empty
PostajNaslov: Re: Kanadska/Sibirska vjeverica   Kanadska/Sibirska vjeverica Icon_minitimesub vel 02, 2008 2:43 pm

Vjeverko kakvu ti imaš vjevericu, piši nam malo o njoj, jel imaš koju sliku?
[Vrh] Go down
kathy
Veteran
Veteran
kathy


Broj postova : 727
Age : 41
Location : Slavonija
Registration date : 27.01.2008

Kanadska/Sibirska vjeverica Empty
PostajNaslov: Prehrana vjeverice   Kanadska/Sibirska vjeverica Icon_minitimesub vel 02, 2008 2:54 pm

Ove vjeverice u prirodi jedu žitarice, sjemenje, bobičasto voće, orašaste plodove, gljive, insekte, ali i mlade ptice i njihova jaja.

Vjeverice, vođene instinktima, neprestano traže hranu, te je spremaju u nastambu. Dio obroka pojedu odmah, a dio npr. oguljenih sjemenki i koštice spremat će na više mjesta. Vlasnici ustvari nude životinjama i više hrane nego što im je potrebno.

Svakako im ne bi trebali davati mlijeko i mliječne proizvode jer veća količina laktoza koju sadrži kravlje mlijeko može izazvati u vjeverica teže probavne smetnje. Nagle promjene u prehrani također se ne preporučaju jer dovode do disbioze crijeva, te posljedičnih proljeva i opstipacija.

Što se tiče otrovnih plodova, u nama dostupnoj literaturi nema podataka da bi na našem području postojale koštice otrovne za vjeverice.

Stoga Vam savjetujem da vjevericu hranite premium mješavinama hrane upravo za ovu vrstu ljubimaca (Padovan, Prestige). Ponudite joj i grožđe, jabuku, bananu, ananas, sezonsko bobičasto voće, te orahe, lješnjake, kikiriki, sjemenke suncokreta i žitarice. Povremeno joj treba dati crvića ili mali komadić govedine kao izvor animalnih bjelančevina. Uz to joj u nastambu postavite mineralni kamen za glodavce. Nema potrebe proširivati ovako raznovrstan jelovnik jer on će zadovoljiti sve njene potrebe.
[Vrh] Go down
Ivana
Senior
Senior
Ivana


Broj postova : 479
Location : Rijeka
Registration date : 15.01.2008

Kanadska/Sibirska vjeverica Empty
PostajNaslov: Re: Kanadska/Sibirska vjeverica   Kanadska/Sibirska vjeverica Icon_minitimesub vel 02, 2008 5:54 pm

Ja imam takvu zove se Ljubo star je 1 godinu
P.S.Pravi naziv im je Sibirska vjeverica
[Vrh] Go down
kathy
Veteran
Veteran
kathy


Broj postova : 727
Age : 41
Location : Slavonija
Registration date : 27.01.2008

Kanadska/Sibirska vjeverica Empty
PostajNaslov: Re: Kanadska/Sibirska vjeverica   Kanadska/Sibirska vjeverica Icon_minitimesub vel 02, 2008 5:58 pm

Moja greška! Kak si je nabavila, jel joj dugo trebalo da se pripitomi?
[Vrh] Go down
Ivana
Senior
Senior
Ivana


Broj postova : 479
Location : Rijeka
Registration date : 15.01.2008

Kanadska/Sibirska vjeverica Empty
PostajNaslov: Re: Kanadska/Sibirska vjeverica   Kanadska/Sibirska vjeverica Icon_minitimesub vel 02, 2008 7:39 pm

vjeverica je iz sibira kanada je tu neš smuljala i sad je kanadska vjeverica kako got ja sam svog nabavila u zoomaniji bio je dosta pitom i trebalo mi je oko 7 dana da ga ful pripitomim trenutno spava i probudi se u toku dana malo posloži posteljinu pospremi kikiriki obavi svoje i ide leć ćudno mi je to što ne želi vrtit kolo
[Vrh] Go down
Dunj@
Veteran
Veteran
Dunj@


Broj postova : 826
Age : 39
Location : Slavonija
Registration date : 27.01.2008

Kanadska/Sibirska vjeverica Empty
PostajNaslov: Re: Kanadska/Sibirska vjeverica   Kanadska/Sibirska vjeverica Icon_minitimesub vel 02, 2008 8:37 pm

gdje ga držiš ? U stanu, na balkonu ?
[Vrh] Go down
vjeverko
Novi korisnik
Novi korisnik
vjeverko


Broj postova : 7
Registration date : 31.01.2008

Kanadska/Sibirska vjeverica Empty
PostajNaslov: Re: Kanadska/Sibirska vjeverica   Kanadska/Sibirska vjeverica Icon_minitimepon vel 04, 2008 4:18 pm

ti kao da si slikala moju vjevericu
e, sad slike... hm... pa neznam baš kao ih staviti, no ako mi netko pomogne vjeruj da hoću Very Happy
[Vrh] Go down
vjeverko
Novi korisnik
Novi korisnik
vjeverko


Broj postova : 7
Registration date : 31.01.2008

Kanadska/Sibirska vjeverica Empty
PostajNaslov: Re: Kanadska/Sibirska vjeverica   Kanadska/Sibirska vjeverica Icon_minitimepon vel 04, 2008 4:24 pm

moja je vjeverica ista kao ona na tvojoj slivi, hm... uostalom imapš sliku tu!
uglavnom, ujutro je pustim da se malo istrči.
za to vrijeme joj promijenim vodu (vodu joj mijenjam dva puta na dan, mislim da više ne treba), svakao dam joj i hranu.
..........................................................................................................

samo još nešto bih želio pitati!
da li vjeverice trebaju imati prijatelja (drugu vjevericu) ili mogu sami biti???
eto to još neznam.
[Vrh] Go down
kathy
Veteran
Veteran
kathy


Broj postova : 727
Age : 41
Location : Slavonija
Registration date : 27.01.2008

Kanadska/Sibirska vjeverica Empty
PostajNaslov: Re: Kanadska/Sibirska vjeverica   Kanadska/Sibirska vjeverica Icon_minitimepon vel 04, 2008 9:27 pm

Neke vjeverice vole društvo a neke ne! Zapravo ne vole društvo, osim u vrijeme parenja, i tada je potrebno na jednog mužjaka, bar dvije ženke. Neke ne podnose drugu životinju iste vrste, neke vole biti u društvu, a neke su ok a onda u neko doba godine počnu šiziti i tući druge te ih je potrebno razdvojiti. Zato ako namjeravaš uzimati još koju vjevericu, kupi još jedan kavez za svaki slučaj ako bude kakavih problema da ih možeš razdvojit.
[Vrh] Go down
vjeverko
Novi korisnik
Novi korisnik
vjeverko


Broj postova : 7
Registration date : 31.01.2008

Kanadska/Sibirska vjeverica Empty
PostajNaslov: Re: Kanadska/Sibirska vjeverica   Kanadska/Sibirska vjeverica Icon_minitimeuto vel 05, 2008 2:09 pm

hvala
[Vrh] Go down
Rakija
Admin
Admin
Rakija


Broj postova : 465
Age : 37
Location : Opatija
Registration date : 15.01.2008

Kanadska/Sibirska vjeverica Empty
PostajNaslov: Re: Kanadska/Sibirska vjeverica   Kanadska/Sibirska vjeverica Icon_minitimeuto vel 05, 2008 2:13 pm

Vidiš, ja sam mislio da su vjeverice društvene životinje...

Čudno mi je vidjeti tako hiperaktivnu beštiju samu lol!
[Vrh] Go down
http://rakijajezakon.blog.hr
Dunj@
Veteran
Veteran
Dunj@


Broj postova : 826
Age : 39
Location : Slavonija
Registration date : 27.01.2008

Kanadska/Sibirska vjeverica Empty
PostajNaslov: Re: Kanadska/Sibirska vjeverica   Kanadska/Sibirska vjeverica Icon_minitimeuto vel 05, 2008 5:01 pm

Rakija je napisao/la:
Vidiš, ja sam mislio da su vjeverice društvene životinje...

Čudno mi je vidjeti tako hiperaktivnu beštiju samu lol!

bar se nemora otimat za lješnjake ! ha,ha,ha... Very Happy
[Vrh] Go down
Rakija
Admin
Admin
Rakija


Broj postova : 465
Age : 37
Location : Opatija
Registration date : 15.01.2008

Kanadska/Sibirska vjeverica Empty
PostajNaslov: Re: Kanadska/Sibirska vjeverica   Kanadska/Sibirska vjeverica Icon_minitimeuto vel 05, 2008 5:32 pm

vjeverko je napisao/la:
ti kao da si slikala moju vjevericu
e, sad slike... hm... pa neznam baš kao ih staviti, no ako mi netko pomogne vjeruj da hoću Very Happy

za slike sam napravio temu:
https://zoomania.forumcroatian.com/pitanja-i-odgovori-vezani-za-forum-f26/alati-za-upload-slika-t19.htm
[Vrh] Go down
http://rakijajezakon.blog.hr
vjeverko
Novi korisnik
Novi korisnik
vjeverko


Broj postova : 7
Registration date : 31.01.2008

Kanadska/Sibirska vjeverica Empty
PostajNaslov: Re: Kanadska/Sibirska vjeverica   Kanadska/Sibirska vjeverica Icon_minitimeuto vel 05, 2008 8:15 pm

suuuuuuuuuuuuuuuuuuuuupeeeeeeer
[Vrh] Go down
kathy
Veteran
Veteran
kathy


Broj postova : 727
Age : 41
Location : Slavonija
Registration date : 27.01.2008

Kanadska/Sibirska vjeverica Empty
PostajNaslov: Re: Kanadska/Sibirska vjeverica   Kanadska/Sibirska vjeverica Icon_minitimesri vel 06, 2008 8:48 pm

Kada gledaš u prirodi vjeverice su večinom same ja nigdje nisam vidjela da je vjeverica bila u paru uvijek je bila jedna!
[Vrh] Go down
Dunj@
Veteran
Veteran
Dunj@


Broj postova : 826
Age : 39
Location : Slavonija
Registration date : 27.01.2008

Kanadska/Sibirska vjeverica Empty
PostajNaslov: Re: Kanadska/Sibirska vjeverica   Kanadska/Sibirska vjeverica Icon_minitimesri vel 06, 2008 9:20 pm

pa da kod njih se brine svaka za sebe, iako znaju živit u skupinama.
[Vrh] Go down
_maza_
Novi korisnik
Novi korisnik
_maza_


Broj postova : 23
Age : 36
Registration date : 02.02.2008

Kanadska/Sibirska vjeverica Empty
PostajNaslov: !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!   Kanadska/Sibirska vjeverica Icon_minitimepon vel 18, 2008 2:31 pm

Koliko kosta jedna takva vjeverica? Kod mene u gradu nema ni jedan pet shop pa ne znam nish... ehm... Rolling Eyes
[Vrh] Go down
Rakija
Admin
Admin
Rakija


Broj postova : 465
Age : 37
Location : Opatija
Registration date : 15.01.2008

Kanadska/Sibirska vjeverica Empty
PostajNaslov: Re: Kanadska/Sibirska vjeverica   Kanadska/Sibirska vjeverica Icon_minitimepon vel 18, 2008 2:37 pm

[_maza_] je napisao/la:
Koliko kosta jedna takva vjeverica? Kod mene u gradu nema ni jedan pet shop pa ne znam nish... ehm... Rolling Eyes

oko 500 kn...
[Vrh] Go down
http://rakijajezakon.blog.hr
_maza_
Novi korisnik
Novi korisnik
_maza_


Broj postova : 23
Age : 36
Registration date : 02.02.2008

Kanadska/Sibirska vjeverica Empty
PostajNaslov: !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!   Kanadska/Sibirska vjeverica Icon_minitimepon vel 18, 2008 2:40 pm

Okey... Tnxx Wink Preslatke su tongue
[Vrh] Go down
leptirica
Novi korisnik
Novi korisnik



Broj postova : 2
Registration date : 06.05.2008

Kanadska/Sibirska vjeverica Empty
PostajNaslov: ...   Kanadska/Sibirska vjeverica Icon_minitimeuto svi 06, 2008 2:43 pm

ej ja sam nova ovdje i ful bih htjela imat sibirsku vjevericu... jel mi možete reć koliko ona košta i koliki mi je kavez potreban za jednu vjevericu, di se može ona anbavit i šta je sve još potrebno....

Sorryte za pitanja ali uskoro mi je rođendan a trebam dobit nekog glodavca aful bi htjela da je ona...

Ps rekli su mi da se ona neda mazit i držat po rukama i da je se nesmije pustit da malo slobodno šeće po kući.. jeli to istina?
[Vrh] Go down
Sponsored content





Kanadska/Sibirska vjeverica Empty
PostajNaslov: Re: Kanadska/Sibirska vjeverica   Kanadska/Sibirska vjeverica Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Kanadska/Sibirska vjeverica
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
ZOOMANIA :: Glodavci :: Glodavci općenito-
Forum(o)Bir: