ZOOMANIA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ZOOMANIA


 
Početna stranicaPočetna stranica  PretraľnikPretraľnik  Latest imagesLatest images  RegistracijaRegistracija  LoginLogin  

 

 Slijepljene peraje

Go down 
3 posters
Autor/icaPoruka
Dev
Novi korisnik
Novi korisnik



Broj postova : 3
Location : Nowhere2find
Registration date : 26.01.2008

Slijepljene peraje Empty
PostajNaslov: Slijepljene peraje   Slijepljene peraje Icon_minitimened vel 03, 2008 2:09 pm

Moja fish je bolesna (hladnovodna, slatkovodna...) Sad
Bakterije ili paraziti valjda... još vele da treba, uz terapiju, liječenje trajat oko 7-10 danaaaaaaaaa Slijepljene peraje 36_19_5


Slijepljene peraje 23_33_7Jel' ima tko iskustva s tim boleštinama?...


Zadnja promjena: ; ned vel 03, 2008 5:40 pm; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh] Go down
Dunj@
Veteran
Veteran
Dunj@


Broj postova : 826
Age : 39
Location : Slavonija
Registration date : 27.01.2008

Slijepljene peraje Empty
PostajNaslov: Re: Slijepljene peraje   Slijepljene peraje Icon_minitimened vel 03, 2008 4:58 pm

stavi sliku svoje fish i napiši koje imaš ? možda ti možemo helpnit !
[Vrh] Go down
Dev
Novi korisnik
Novi korisnik



Broj postova : 3
Location : Nowhere2find
Registration date : 26.01.2008

Slijepljene peraje Empty
PostajNaslov: Re: Slijepljene peraje   Slijepljene peraje Icon_minitimened vel 03, 2008 5:37 pm

Uh, baš mi je trebalo da se nekom izjadam...

Daklem, 'mam teleskopa i karasa u malome akvarijiću cca 15 lit. Obje ribe imaju fino mjesta ako računamo po onom 1cm ribe - 1 litra (tak su me vučili).
Super filter za 70-lit akvarij - to ne bi trebao bit problem.
Voda bi trebala isto bit ok - iz pipe je ali zaista je do sad sve bilo ok.
Onda mi je frend (akvarist) donio malu crvenkapicu (2.5 cm) - kao ne bi trebao bit problem prostor, ali ipak, da se zna... pa sve super, a onda prije 2-3 dana ckpica potonula... nisam ni skužila da joj je neš bilo (istina, nema me puno doma - zato i volim ribe jer ih ne treba šetat 2-put dnevno... ful su tihi i čisti ljubimci)

I nakon pokojne - eto moj čio i veseo i bahat teleskop odjednom potonut i slijepljen, izgleda sav k'o pokisao (!?!)... karas je (još ) ok ali ionako je on bio malo divljiji i žešći uvijek... pa valjda neće i on?

eeeehhhh....

sad mi je nakon baktopura ostalo samo čamit čekajući...
[Vrh] Go down
kathy
Veteran
Veteran
kathy


Broj postova : 727
Age : 41
Location : Slavonija
Registration date : 27.01.2008

Slijepljene peraje Empty
PostajNaslov: Re: Slijepljene peraje   Slijepljene peraje Icon_minitimened vel 03, 2008 6:20 pm

Bakterije su uzročnicima niza bolesti u zlatnih ribica. Bakterijske infekcije mogu se lokalizirati na određene dijelove tijela (peraje, repovi, škrge itd)., a mogu se i generalizirati po čitavom tijelu, pa čak i unutar organizma. Infekcije nastaju uslijed različitih uzroka: prljava i/ili prehladna voda, prenapučenost, jednolična i nedostatna ishrana, stres. Zatim, nastaju sekundarno nakon ozlijeđivanja kože parazitima ili mehanički (grizenje ili napadanje druge ribice).

Bolest se vrlo brzo širi i zahvaća cijeli akvarij. Često se stanje dodatno komplicira i gljivičnim oboljenjima.
Zlatne ribice prekrivene su zaštitnom sluzi koja ih štiti od infekcija, a ako je taj sloj oštećen, koža je podložnija bolestima. Sama infekcija primarno može nastati na spomenutim dijelovima tijela, a može biti i posljedica širenja infekcije, odnosno septikemije.

Nedostatak peraja, repova, njihovo gnjiljenje itd, najčešće uzrokuju bakterije. One su normalno prisutne u akvariju, no slaba kvaliteta vode, stres, ozljeda ili prenapučenost akvarija potiče ovu bolest. Ako je pH, amonijak ili nitrati u previsokim koncentracijama u akvariju, peraje i rep mogu biti nagriženi. Ovo je više kemijski uzrokovan proces nego bakterijska infekcija i liječi se samo dovođenjem parametara vode na normalu. Kod ovog tipa gnjilenja ravni su a ne naborani rubovi peraja ili repa na mjestima gdje je počelo nagrizanje. Kod bakterijske infekcije, peraje su izlizane ili poderane, s crvenom crticom i bijelim ili ružićastim rubovima. Ako se ne liječi, peraje se postupno raspadaju sve dok više nisu vidljive a bolest tada inficira cijeli organizam.

Akvarij treba tretirati preparatima koji djeluju na bakterijske infekcije uz kombinaciju s vitaminskim pripravcima, kako bi se ojačao imunološki sustav u ribica. Za vrijeme liječenja, temperatura vode se može povisiti, i to postepeno, 1-2 stupnja dnevno i do 32°C. Na isti način se temperatura postepeno i snizuje nakon provedene terapije. Svakako se držite uputa koje propisuje proizvođač lijeka.

Iskakanje ribica iz akvarija česta je pojava. Razlog je tome što "misle" da je pored toga veća vodena površina, kao i u prirodi, kada često iskaču iz jednog dijela vode u drugi.

Nerijetko se dešava da pri tome ribica i ugine kao posljedica pada ili toga što su ostale bez vode. Činjenice govore da se ipak iskakanje iz akvarija dešava učestalije u prenapučenim akvarijima i onim loše kvalitete vode (toksini). Zlatne ribice proizvode dosta otpadne tvari, stoga je pravilna i redovita filtracija od izuzetne važnosti za održavanje normalnih parametara vode.

O posljedicama je vrlo teško govoriti; ako je ribica pala na mekanu podlogu u većini slučajeva prolazi bez ozljeda.
No ono što Vam mogu savjetovati je da svakako ribice premjestite u veći akvarij, a optimalna veličina bi bila oko 20 litara. Kako biste spriječili iskakanje ribica iz vode, akvarij možete poklopiti običnim staklenim poklopcem, s time da ostavite otvoren mali dio zbog zraka ili zaštitite nekom mrežicom.

Izvor: http://www.akvarij.net/

Ovo sam našla na internetu a ja ti drugačije ne mogu pomoći jer se ne razumijem toliko u ribice, možda ti netko drugi da neki bolji savjet kako da riješiš problem!
[Vrh] Go down
kathy
Veteran
Veteran
kathy


Broj postova : 727
Age : 41
Location : Slavonija
Registration date : 27.01.2008

Slijepljene peraje Empty
PostajNaslov: Re: Slijepljene peraje   Slijepljene peraje Icon_minitimened vel 03, 2008 6:23 pm

Teleskop je jedna od varijeteta zlatne ribice, a naziv je dobila zbog svojih izbočenih očiju. Za razliku od ostalih ima dvostruku repnu peraju i leđnu. Teleskop se može vidjeti u svim tipičnim bojama zlatne ribice, ali je najčešće narančaste, crno-bijele ili crne boje. Zbog tipične građe očiju, vid im je nešto oslabljen, a prijemljiviji su od ostalih zlatnih ribica na infekcije očiju uzrokovane oštećenjem rožnice. Za teleskopa trebalo bi osigurati dovoljno velik akvarij, zahtijeva i do 40 litara vode po ribici. Vodu u akvariju trebalo bi mijenjati tjedno u dovoljnoj količini da se količina nitrita održi na granici ispod 4 ppm.

Zbog osjetljivije prirode teleskopa u odnosu na ostale zlatne ribice, parametre vode bi trebalo redovito kontrolirati.

Teleskop spada u veliku skupinu hladnovodnih ribica, te može živjeti u negrijanom akvariju. Kako proizvode velike količine organskog otpada, ovo predstavlja opasne kemikalije u vodi. Ovo se također događa iz razloga što zlatne ribice ne mogu probaviti veće količine proteina u hrani kao većina tropskih ribica. Nakupljanje tih tvari do toksične razine može se dogoditi u vrlo kratkom vremenu, što je vrlo često uzrok naglom uginuću riba.

Vrlo je bitna i površina vode akvarija, a ne sami volumen, koji uvjetuje koliko ribica može živjeti u jednom akvariju. Sa površinom je određena količina kisika koja se raspršuje i otapa iz zraka. Preporučena površina je 370 cm2 na 1 cm zlatne ribice. Ako se voda dodatno aerira pomoću zračne pumpe ili filtera u jednom akvariju može se držati veći broj ribica od preporučenog.

Iako je teleskop hladnovodna ribica, ne može tolerirati velike temperaturne promjene. Nagla promjena temperature zimi u negrijanom prostoru, kao i temperatura preko 25°C može biti štetna za zdravlje ribica.

Također, u manjim akvarijima velik je rizik od prenaseljnosti, premale količine kisika, trovanja amonijakom i nitritima.

Jedan od ključnih faktora održavanja života akvarija je razumijevanje i osiguravanje povoljnih parametara vode. Ribice mogu nastradati najviše naglim promjenama pH i temperature. Prilikom premještanja, a naročito oslabljene tijekom transporta, stres se povećava, a njihov zaštitni mukozni sloj može biti oštećen. Trovanje amonijakom najčešći je uzrok uginuća riba, a najčešće se događa kod uvođenja novih ribica gdje proces biološke filtracije nije uspostavljen, ili pH vode postane lužnat ili u slučaju prenapučenog akvarija. Kako ste naveli da u akvariju volumena 16 litara držite 4 ribice, mišljenje sam kako je to zaista premali životni prostor za njih. Teleskop je po prirodi osjetljiviji od ostalih, te je ne nepovoljne životne uvjete gotovo trenutno odreagirao. Uslijed toksične količine amonijaka u vodi, ribice se zadržavaju na površini vode kako bi dohvatile kisik za normalno funkcioniranje organizma.

Izvor: http://www.akvarij.net/
[Vrh] Go down
Dev
Novi korisnik
Novi korisnik



Broj postova : 3
Location : Nowhere2find
Registration date : 26.01.2008

Slijepljene peraje Empty
PostajNaslov: Re: Slijepljene peraje   Slijepljene peraje Icon_minitimened vel 03, 2008 8:45 pm

E, puno hvala na ovako iscrpnim informacijama... zaista ih nalazim vrijednima i prepoznajem da je bio problem u kakvoći vode, jer peraje nisu oštećenje već samo slijepljene.


No, no... u tako malom akvariju 15-16 lit imam samo 2 ribe (ne 4 kako se navodi) duge otprilike 7 cm - karasa i teleskopa... mala ckpica možda je a možda i nije bila previše kao treća, to još baš ne znam... moguće da je... ja baš i nisam bila za njeno useljenje...

tnx još jednom...
[Vrh] Go down
Sponsored content





Slijepljene peraje Empty
PostajNaslov: Re: Slijepljene peraje   Slijepljene peraje Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Slijepljene peraje
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
ZOOMANIA :: Akvaristika :: Bolesti i lijekovi-
Forum(o)Bir: